Wspaniała atmosfera. Nowy rekord Biegu Powstania Warszawskiego

29 lipca 2019
Wspaniała atmosfera. Nowy rekord Biegu Powstania Warszawskiego

11 434 osoby przekroczyły metę 29. Biegu Powstania Warszawskiego, tuż przed 75. rocznicą wybuchu zrywu stolicy przeciwko okupantowi, w sierpniu 1944 r.

Najpierw nad startem i metą zawisła czarna chmura, ale szczęśliwie okazało się, że padało jednak w innych rejonach Warszawy. Pogoda oszczędziła wszystkich czekających na start w Ośrodku Polonia i zlokalizowanym przy ul. Konwiktorskiej miasteczku biegowym, gdzie znajdowały się stoiska sponsorów biegu, m.in. PKO BP, Hurom i Garmin. Potem znowu na niebie zrobiło się jasno i o godz. 20:30 po odśpiewaniu „Roty” do mety na ul. Konwiktorskiej pomknęli zgłoszeni na dystans 5 km.

ZDJĘCIA znajdziecie na naszym FACEBOOK-u.

Pozdrowienia od Bohaterów

Podobnie jak uczestników rywalizacji na 10 km, także biegaczy na „piątkę” z podestu startowego dopingowali Powstańcy: prof. Leszek Żukowski, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK
i Jerzy Oględzki, który w 1944 r., przeszedł szlak bojowy z Woli, na Starówkę i kanałami do Śródmieścia, a później był więziony w obozie Lamsdort.

Start na 10 km poprzedziło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowkiego” i… pierwsze pioruny. Ostatnia - szósta - strefa startowa wybiegała z ulicy Bonifraterskiej już w deszczu.

W opinii wielu biegaczy i kibiców aura spotęgowała tylko niezwykłą, wzruszającą atmosferę całej imprezy. Na trasie czekali rekonstruktorzy, zapalone znicze, zaś na ul. Karowej i w tunelu na Wisłostradzie można było – przy akompaniamencie rzęsistych opadów oraz grzmotów z nieba - usłyszeć odgłosy walk powstańczych, a biegnąc obok kościoła św. Anny –piosenki towarzyszące walczącym w Powstaniu.

Każdy jest zwycięzcą, a najlepsze czasy mieli…

Dystans na 5 km najszybciej pokonał Kamil Jastrzębski z SKB Kraśnik z czasem 14:27 min., a wśród kobiet Ewa Jagielska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża)  z wynikiem 16:52 min.

Bieg na 10 km zwyciężył Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), osiągając rezultat 31:45 min., a w rywalizacji kobiet pierwsza była Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa), której dotarcie od startu do mety zajęło 35:57 min.

1000 osób więcej niż w 2018 r.

W sumie w 29. Biegu Powstania Warszawskiego wzięło udział 11 434 osoby, o ponad tysiąc więcej niż przed rokiem, co oznacza 8-procentowy wzrost frekwencji i nowy rekord tej imprezy!

Dziękujemy wszystkim, którzy biegli, kibicowali oraz pomagali w organizacji. Zapraszamy już 11 listopada na 31. Bieg Niepodległości.

Zapisy po wakacjach na https://zapisy.aktywnawarszawa.waw.pl

Wyniki 29. Biegu Powstania Warszawskiego znaleźć można na https://wyniki.datasport.pl/results3021/