Stadion
Stadion im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego
Otwarcie: 30.09.1928r.
I. Obecnie:
Właścicielem obiektu jest miasto stołeczne Warszawa, a zarządcą Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Stadion posiada atrakcyjną lokalizację – jest położony w centrum Warszawy (ul. Konwiktorska 6), blisko Starego Miasta - z możliwością dojazdu komunikacją miejską.
Dojazd:
- autobusy: 116, 157, 178, 227, 409, 500, 503, 518
- tramwaje: 1, 6, 15, 18, 28, 35
- metro: pierwsza linia
Wykorzystanie:
Stadion przy ul. Konwiktorskiej 6 spełnia wymogi licencyjne dla rozgrywek piłkarskich.
Ma też doskonałe warunki do realizacji koncertów i innych imprez masowych.
Oświetlenie: 1600 lux
Pojemność stadionu: 7152
Trybuny:
- Trybuna Główna - 4889 miejsc siedzących
W pełni zadaszona i wysoka. Najchętniej jest wybierana przez rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Miejsce to pozwala obserwować specjalne choreografie przygotowane przez kibiców zasiadających na przeciwległej trybunie "Kamiennej". - Trybuna Kamienna – 1911 miejsc siedzących
Zadaszona trybuna wschodnia stadionu. - Sektor Gości - 352 miejsca siedzące
II. Plany modernizacji stadionu na lata 2018-2022:
Plan modernizacji Ośrodka Polonia na lata 2018-2022 zakłada przebudowę stadionu: wzniesienie dwóch nowych trybun i całkowitą przebudowę „Kamiennej”, dodatkowo budowę nowej bieżni lekkoatletycznej i zaplecza sportowo-sanitarnego.
Po przebudowie, stadion będzie w stanie zgromadzić na zadaszonych trybunach blisko 12 000 osób. Dodatkowo powierzchnia użytkowa obiektu wzrośnie o około 2500 m2.
W ramach modernizacji powstaną dwie nowe trybuny – od strony północnej i południowej.
Na każdej z nich, pod zadaszeniem, będzie w stanie usiąść około 2000 widzów. Obie wykonane zostaną w technologii żelbetowej, a pod trybunami swoje miejsca znajdą sanitariaty, pomieszczenia techniczno-gospodarcze oraz pomieszczenia dla klubów sportowych.
Najważniejszą zmianą będzie jednak całkowita przebudowa trybuny wschodniej, tzw. „Kamiennej”. Dzięki jej modernizacji powstanie wielofunkcyjny obiekt łączący w sobie krytą trybunę na około 3500 miejsc siedzących wraz z dwukondygnacyjnym kompleksem zaplecza sportowo-sanitarnego o powierzchni użytkowej około 900 m2. Miejsce pod żelbetowymi trybunami zostanie wykorzystane dla krytej czterotorowej 100-metrowej bieżni lekkoatletycznej wraz ze strefami startu i mety oraz rozbiegu i zeskoku do skoków w dal i trójskoku.
W kompleksie zaplecza sportowo-szatniowego przewidziano również miejsca dla sal rozgrzewkowych, siłowni i pomieszczeń odnowy biologicznej.
III. Historia stadionu:
Budowa stadionu rozpoczęła się w 1925. Prace zostały zakończone w 1928 roku.
Płyta stadionu na rzucie owalu składała się z wewnętrznego boiska i otaczającej go bieżni. Po stronie zachodniej, od ulicy Bonifraterskiej wybudowano trybuny z przewężona partią wejściową pośrodku.
Trybuny stadionu, ulokowane wokół bieżni mogły pomieścić 10 tysięcy stojących widzów. Boisko piłkarskie i bieżnia odgrodzone były od miejsc dla publiczności charakterystyczną betonową barierą, której resztki są widoczne na stadionie do dziś. Od strony wschodniej usypano wał ziemny dla miejsc stojących (poprzednik tzw. Trybuny Kamiennej). Od strony ul. Bonifraterskiej stała wysoka drewniana trybuna. Stadion rozbudowywano w latach 30, rozpoczęcie II wojny światowej przerwało prace budowlane.
Stadion był on areną tragicznych wydarzeń powstańczych w nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku. Przez boisko przy Konwiktorskiej ruszył atak batalionów „Zośka” i „Czata 49” mający na celu połączenie Starówki z Żoliborzem. Bataliony wyprowadziły przez boisko Polonii uderzenie w stronę Dworca Gdańskiego. Atak nie powiódł się, a życie straciło w nim 12 powstańców.
Obiekt uległ zniszczeniu, ocalała jedynie płyta stadionu.
Podczas budowy w 1950 roku powstał istniejący do dziś budynek główny Ośrodka Polonia. W 2004 roku została przebudowana trybuna Kamienna, która mieści 1911 miejsc siedzących (nawiązanie do daty powstania klubu), a nad trybuną powstało zadaszenie.
Przy Konwiktorskiej swoją siedzibę ma wielosekcyjny klub sportowy Polonia Warszawa. To najstarszy – założony w 1911 roku – klub sportowy stolicy i najdłużej nieprzerwanie działający. Polonia ze stadionem przy ul. Konwiktorskiej związana jest od 1928 roku.
Walki powstańcze na Polonii upamiętnia tablica poświęcona walczącym batalionom oraz mural zlokalizowany przy ul. Konwiktorskiej.