Podsumowanie festiwalu szachowego na Polonii

22 lipca 2021
Podsumowanie festiwalu szachowego na Polonii

Zakończyliśmy Warsaw Chess Festival rozegrany w hali sportowej w Ośrodku Polonia przy Konwiktorskiej w dniach 9-18 lipca br. pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Festiwal składał się z dwóch wydarzeń:

  1. Memoriału Jana Maciei w szachach błyskawicznych;
  2. XX Memoriału Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych.

Festiwal zgromadził 554 uczestników z 12 krajów, w tym 18 arcymistrzyń i arcymistrzów. Transmisja odbywała się na stronie on-line Festiwalu, tam też znajdują się szczegółowe wyniki z rozgrywek –  tutaj.  Udział mógł zgłosić każdy miłośnik szachów, bez względu na wiek i posiadany ranking szachowy.

W Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych udział wzięło 187 zawodników, natomiast w tradycyjnym XX Memoriale Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych w grupie A udział wzięło 173 zawodników, a w grupie B 194 zawodników.

Wielkim zwycięzcą tegorocznego Warsaw Chess Festival został Jacek Tomczak – czołowy arcymistrz Polski, który wynikiem 9 pkt z 11 partii wygrał Memoriał Jana Maciei w szachach błyskawicznych oraz wynikiem 7,5 punktu z 9 partii wygrał rozgrywki w głównej grupie (grupa A) Memoriału Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych. 

Zwycięzcą turnieju B w Memoriale Mieczysława Najdorfa został 15-letni Michał Smętek z klubu CKR SSz Grójec (7,5 pkt z 9 partii). Wśród pań rywalizację w szachach błyskawicznych wygrała arcymistrzyni Klaudia Kulon  (8 pkt. Z 11 partii), a w szachach klasycznych mistrzyni międzynarodowa Oliwia Kiołbasa (5,5 pkt. Z 9 partii). Obydwie panie należą do szachowej kadry narodowej PZSzach. Łącznie w Festiwalu udział wzięło 25 kobiet w szachach błyskawicznych oraz 31 kobiet w szachach klasycznych.

Rywalizację wśród seniorów w szachach błyskawicznych wygrał mistrz międzynarodowy Aleksander Sznapik z Warszawy (niegdyś najwybitniejszy szachista Warszawy), a w szachach klasycznych arcymistrz Oleg Romaniszyn ze Lwowa, który ma swoje niekwestionowane miejsce wśród największych gwiazd światowych szachów.

W Festiwalu licznie reprezentowane były dzieci i młodzież, przede wszystkim z Warszawy i Mazowsza. W szachach klasycznych udział wzięło 161 zawodników w wieku 7-18 lat, a w szachach błyskawicznych 89 zawodników.

Wśród gości, którzy odwiedzili szachistów podczas Festiwalu byli m.in.: Janusz Samel - dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Łukasz Turlej – wiceprezes Polskiego Związku Szachowego i równocześnie wiceprezydent FIDE oraz Paweł Szybiński – kierownik Ośrodka Polonia AKTYWNA WARSZAWA.

Partnerem w organizacji było Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Ośrodek Polonia przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie, które zapewniło szachistom bardzo dobre warunki w sali rozgrywek oraz prawdziwie domową atmosferę w środowisku sportowym Polonii.

Organizatorem Festiwalu była Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.