Regulamin zespołu saun
Stołeczne Centrum Sportu
AKTYWNA WARSZAWA
Jednostka budżetowa m.st. Warszawy
REGULAMIN KOMPLEKSU SAUN
- Kompleks saun w Ośrodku Inflancka (zwanego dalej „Ośrodkiem”) jest czynny codziennie. Dni i godziny, w których można korzystać z obiektu podane są na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej. Użytkownicy mogą przebywać na terenie Ośrodka tylko w godzinach jego otwarcia.
- W skład kompleksu saun wchodzą:
- Sauna sucha typu fińskiego
- Łaźnia parowa
- Biosauna,
- Sauna INFRARED (nagrzewana promieniami podczerwieni),
- Całoroczne ogrody saunowe,
- Lodopad wraz z urządzeniami do chłodzenia ciała
- Pomieszczenia relaksu,
- Powierzchnia użytkowa saun wynosi:
- Sauna sucha: 7,55 m2, maksymalna liczna osób, jaka może jednocześnie w niej przebywać to 5 osób,
- Łaźnia parowa: 5,00 m2, maksymalna liczna osób, jaka może jednocześnie w niej przebywać to 4 osoby,
- Biosauna: 8,00 m2, maksymalna liczna osób, jaka może jednocześnie w niej przebywać to 5 osób,
- Sauna IR: 1,10 m2 , w saunie może przebywać tylko 1 osoba.
- Wstęp do kompleksu saun mają jedynie osoby, które posiadają ważny bilet lub karnet. Ceny usług oraz opłaty za przekroczony czas podane są w cenniku.
- Zapoznanie się i przestrzeganie cennika usług, instrukcji (w tym oznakowania na terenie całego kompleksu saun) oraz regulaminów i instrukcji funkcjonujących na jego terenie oraz Regulaminu Ośrodka Inflancka jest obowiązkiem każdego użytkownika obiektu.
- Na terenie kompleksu saun obowiązuje Elektroniczny System Obsługi Klienta. Kontrola czasu przebywania w strefie płatnej odbywa się przez zainstalowane zegary. Wstęp do zespołu saun możliwy jest po aktywacji transpondera na czytniku zlokalizowanym przy wejściu.
- W każdej saunie znajduje się czerwony przycisk bezpieczeństwa naciśnięcie którego powoduje powiadomienie pracownika sauny o nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
- Punkt udzielania pierwszej pomocy znajduje się na płycie pływalni (stanowisko ratownicze).
- Korzystanie z kompleksu saun odbywa się tylko w obecności pracownika Ośrodka odpowiedzialnego za obsługę urządzeń. Pracownik uprawniony jest do kontroli stanu samopoczucia osób przebywających w zespole saun. Osoby przebywające w kompleksie saun zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania poleceń pracowników Ośrodka.
- Wszystkie rzeczy osobiste powinny być pozostawione w szafkach depozytowych. Za pozostawione w miejsca do tego niewyznaczonych rzeczy SCS AW nie odpowiada.
- Osoby korzystające z kompleksu saun powinny posiadać ręcznik do wycierania ciała i ręcznik do położenia na siedzisko i owinięcia tułowia, mydło oraz klapki na stopy.
- Przed wejściem do sauny należy:
- umyć całe ciało mydłem również w celu zmycia z ciała wszelkich kosmetyków i osuszyć dokładnie ręcznikiem,
- zdjąć biżuterię oraz wszystkie inne przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyna poparzeń,
- zdjąć stroje kąpielowe z dodatkiem środków syntetycznych i sztucznych oraz klapki.
- Podczas pobytu w zespole saun zabronione jest:
- korzystanie z urządzeń niezgodnie z ich przeznaczeniem,
- manipulowanie przy piecach i innych zainstalowanych w saunie urządzeniach (m.in. wylewanie jakichkolwiek płynów w kabinie w szczególności polewanie wodą i innymi środkami pieca oraz rozgrzanych kamieni, przesuwanie i dotykanie gorących kamienii pieca),
- nieobyczajne zachowanie bądź zachowania uznane powszechnie za nieprzyzwoite lub obraźliwe oraz budzące skrępowanie u innych osób,
- spożywanie jedzenia, picie w kabinach (uzupełnienie płynów robi się po opuszczeniu kabin dopiero w czasie wypoczynku), zażywanie innych środków, palenie tytoniui papierosów elektronicznych,
- smarowanie ciała kremami, co może spowodować przegrzanie organizmu.
- pozostawianie na terenie sauny śmieci w szczególności opakowań po sokachi napojach.
- Z kąpieli w saunie należy korzystać w pozycji siedzącej lub leżąc. Na ławy w kabinach wchodzić można tylko gołą stopą. Klapki należy zostawić przed wejściem do kabiny sauny.
- Zaleca się stosowanie cyklu pobytowego w kabinie polegającego na nagrzewaniu i krótkim schłodzeniu ciała (2 lub 3 wizyty w saunie 10-15 minut, po każdej wizycie należy schłodzić ciało – wziąć prysznic polewając się strumieniem wody począwszy od stóp i odpocząć. Maksymalny dzienny pobyt w saunie nie powinien przekroczyć ok. 30 minut.
- W przypadku wystąpienia niekorzystnych zmian samopoczucia (np. zawroty głowy, bicie serca, osłabienie), osoba korzystająca z sauny powinna przerwać pobyt i niezwłocznie zgłosić się do pracowników Ośrodka.
- Z sauny mogą korzystać osoby, których stan zdrowia nie stanowi przeciwwskazań do dokonywania tego typu zabiegów. Ocenę stanu zdrowia i możliwości uczęszczania do sauny powinien przeprowadzić lekarz.
- Z sauny nie powinny korzystać m.in. osoby z następującymi schorzeniami:
- choroby zakaźne i gruźlica,
- choroby przebiegające z ostrym stanem gorączkowym,
- choroby nerek, wątroby i nowotworowe,
- niektóre choroby krwi i układu krwiotwórczego,
- padaczka, stany psychotyczne,
- choroby układu krążenia, w tym szczególnie choroby serca,
- schorzenia naczyń krwionośnych, stany po wylewach i udarach, jaskra,
- z dolegliwościami skórnymi oraz otwartymi ranami.
- Nie jest zalecane korzystanie z sauny przez:
- kobiety w ciąży,
- kobiety w czasie menstruacji,
- osoby po obfitym posiłku (wskazane jest 1,5-2 godziny odpoczynku po posiłku),
- osoby po intensywnym wysiłku.
- O wszelkich nieprawidłowościach związanych z bezpieczeństwem i pracą urządzeń należy niezwłocznie informować pracowników Ośrodka.
- Korzystanie z sauny odbywa się na własne ryzyko i odpowiedzialność. Osoby poniżej
18 roku życia mogą korzystać z kąpieli w saunie tylko pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych i tylko na ich odpowiedzialność.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyzje podejmuje Dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA ul. Rozbrat 26.