Pływanie daje mądrość na miarę starożytnych

18 grudnia 2020
Pływanie daje mądrość na miarę starożytnych

Skąd się wzięła nazwa Palestra Pływania, co ma wspólnego analfabetyzm z pływaniem i dlaczego warto trenować w wodzie nawet w dojrzałym wieku? Na nasze pytania odpowiada trener Andrzej Dziedzic.To jak to jest z tym pływaniem dorosłych? Czy dużo osób decyduje się na naukę pływania w wieku 20, 30 czy może nawet 40-50  lat? Ile lat miał/ma Twój najstarszy uczeń?

Nasza najstarsza zawodniczka Ewa ma 71 lat i z powodzeniem radzi sobie na treningach, nierzadko wyprzedzając osoby o pół wieku młodsze. Trzeba przyznać, że jej kondycja jest imponująca! Wiek nie przeszkadza jej opanowywać nowych elementów technicznych (ostatnio pracowaliśmy nad nogami do żaby). Przykład Ewy pokazuje, że w każdym wieku można i warto się ruszać, a im wcześniej zaczniemy, tym bardziej ten wysiłek zaprocentuje w przyszłości.

Jeśli chodzi o pływanie dorosłych - ostatnio obserwujemy prawdziwy wzrost zainteresowania treningami. Mimo pandemii, wiele osób zapisuje się na zajęcia, żeby pracować nad swoją kondycją i rozwijać nowe umiejętności. Nasi zawodnicy są w bardzo różnym wieku - od studentów do emerytów. Łączy ich chęć doskonalenia techniki pływania oraz realizacji sportowych celów - a te są bardzo różne. Niektórzy przychodzą do nas z powodów zdrowotnych - chcą schudnąć czy zadbać o kręgosłup, inni planują starty w zawodach masters i triathlonie, jeszcze inni chcą po prostu aktywnie spędzić czas. Radość z pływania i dobra atmosfera są dla nas priorytetem, dlatego odnajdziesz się na treningach bez względu na to, czy chcesz pobić życiówkę, czy może chcesz przepłynąć swoją pierwszą 50-tkę kraulem.

Czasami dzwonią do nas ludzie z pytaniem, czy w wieku dorosłym można nauczyć się pływać. W tym właśnie się specjalizujemy - dzięki metodyce opracowanej z myślą o osobach dorosłych oraz przyjaznej atmosferze, którą staramy się tworzyć, pomogliśmy "przełamać się" wielu osobom, które pierwszy "poważny" kontakt z wodą miały nie raz po 30-tce. Jedna z naszych dziewczyn dwa lata temu bała się puścić murka na pływalni, a w te wakacje realizowała treningi "open water" na mazurskim jeziorze :)

 

Skąd u Ciebie wzięła się miłość do pływania?

Na wakacjach z dziadkami (miałem wtedy 7 lat) wujek uczył mnie pływać w morzu. Bardzo mi się spodobało, a w szkole miałem okazję kontynuować naukę na zajęciach dwa razy w tygodniu. Okazało się, że nieźle mi to wychodzi, szybko trafiłem do klubu sportowego, a potem do sekcji. Tak zaczęła się moja przygoda ze sportem wyczynowym.

 

Wymień proszę 5 największych zalet pływania.


1/ spokój - dla mnie pływanie to medytacja w ruchu;
2/ zdrowie - to jedna z najczęściej zalecanych przez lekarzy aktywności, odpowiednia dla większości osób;
3/ pewność siebie - zdobywanie nowych umiejętności pomaga ją budować;
4/ przyjaźnie - wspólne przebywanie w wodzie zbliża ludzi, a nawiązane znajomości często wychodzą poza basen;
5/ dostępność - pływanie to demokratyczna dyscyplina, trening nie wymaga dużej ilości sprzętu i nakładów finansowych
 

Nazwa Palestra Pływania nie jest przypadkowa, prawda? Jakie masz refleksje po latach nauczania pływania osoby dorosłe?

Nazwę wymyśliłem tuż po studiach, gdzie na zajęciach uczyłem się o antycznej palestrze - miejscu, gdzie starożytni spotykali się, aby uprawiać sport. Od zawsze fascynował mnie antyk i podejście do sportu w starożytnej Grecji. Czy wiesz, że w tamtych czasach za analfabetę uznawano człowieka, który nie potrafił czytać, pisać i... pływać?

Nauczanie i trenowanie osób dorosłych sprawia mi ogromną satysfakcję, ponieważ widzę, jak zdobywanie nowych umiejętności i zdrowa rywalizacja w grupie oddziałuje na ludzi. Dodaje pewności siebie, poprawia nastrój, a często ludzie odkrywają nową pasję i postanawiają startować w zawodach dla mastersów. Poza tym mam świadomość, że będąc trenerem wspieram moich dorosłych zawodników na drodze do poprawy kondycji i zdrowia. Pływanie potrafi w znaczący sposób podnieść jakość życia - przekonali się o tym ci, którzy dzięki regularnym zajęciom pozbyli się bólu pleców czy zrzucili kilka nadprogramowych kilogramów. Oczywiście, równie ważna (a nawet ważniejsza) jest odpowiednia dieta, ale dzięki treningom często decydujemy się na zdrowsze wybory w innych sferach życia.

 

Jak wyglądają zajęcia podczas Nocnego Pływania z Palestrą i niedzielnych warsztatów dla dorosłych w Ośrodku Inflancka? Jaka atmosfera panuje? Czego oczekują kursanci?

Atmosfera jest bardzo pozytywna. Ludzie przychodzą, aby sprawdzić swoje umiejętności i dowiedzieć się czegoś nowego. Są otwarci na naukę i moje wskazówki, angażują się w wykonywanie zadań. Jest to dla mnie nowa przygoda, bo nigdy nie wiem, kto zjawi się na zajęciach. Pomimo tego, że grupy stały się już bardziej jednorodne, muszę być przez cały czas kreatywny i elastyczny, aby dopasować trening do potrzeb różnych osób.
Ta inicjatywa daje mi dużą przyjemność, bo mam możliwość dzielić się wiedzą i pasją z większą liczbą osób, również tych, które w okresie pandemii nie mogą pozwolić sobie na treningi w moim klubie.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania zarówno moje, jak i kierownictwa Ośrodka Inflancka - miejsca rozchodzą się dosłownie w kilka godzin! Cieszę się, że powstała ta inicjatywa i to właśnie w tym legendarnym już miejscu. Pływalnia przy Inflanckiej ma niepowtarzalną atmosferę; wielu z moich obecnych zawodników miało okazję wrócić tutaj jako dorośli i z sentymentem wspominają, jak pływali tutaj kilka dekad temu. Na pewno do popularności Ośrodka przyczynia się doskonała lokalizacja, uczciwe ceny oraz wciąż rosnący standard. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację w 2018 roku - został znacznie unowocześniony, dzięki czemu może sprostać wymaganiom większej liczby osób, nie tracąc przy tym klimatu. Sauny przy Inflanckiej nie odstają od nowoczesnych obiektów tego typu w Warszawie, za to wygrywają lokalizacją i ceną.
Cieszę się, że pływalnia z tradycją wchodzi pełną parą w XXI wiek i prężnie działa - nie bez przyczyny wybrałem to miejsce jako główną lokalizację zajęć Palestry.

 

Dziękuję za rozmowę, życzę wesołych i zdrowych Świąt! I udanych zajęć z ambitnymi kursantami

Ewa Paciorek