Światowy Dzień Tenisa. Jak złapać bakcyla? [ROZMOWA]

7 marca 2022
Światowy Dzień Tenisa. Jak złapać bakcyla? [ROZMOWA]

W poniedziałek, 7 marca obchodzimy Światowy Dzień Tenisa. Rozmawiamy z Januszem Karulakiem, jednym z instruktorów z Akademii Tenisowej AKTYWNEJ WARSZAWY w Ośrodku Hutnik.

Od czego zacząć przygodę z tenisem?

Janusz Karulak*: - Najlepiej pierwsze kroki stawiać pod fachową opieką instruktora tenisa. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kontuzji, nauczyć się techniki i czerpać przyjemność z gry. Na lekcjach które prowadzę dostosowuję intensywność treningu do potrzeb konkretnej osoby. Inaczej wygląda lekcja z przedszkolakiem, gdzie zaczynam od wciągających malca aktywności z piłeczkami i prostych ćwiczeń ruchowych po poznanie tajników geometrii kortu w przypadku tych już nieco starszych.

Czy lepszy jest trening indywidualny czy może jednak w grupie?

Prowadzę treningi indywidualne i w grupach dwuosobowych – wszystko zależy od osobowości, charakteru i temperamentu początkującego tenisisty.

Treningi indywidualne dobrze sprawdzają się dla początkujących, szczególnie małych tenisistów. Podczas takich spotkań uwaga trenera całkowicie skupiona jest na dziecku i pozwala na szybsze ukształtowanie solidnych podstaw gry.

Natomiast wspólne treningi ze znajomymi czy z grupą rówieśników to też świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu i zabawę. W duecie możecie się wzajemnie motywować, zagrać mecz przeciwko komuś na podobnym poziomie itp.

Jak wyglądają pierwsze lekcje w Akademii Tenisowej AKTYWNEJ WARSZAWY?

- Na samym początku poznajemy podstawowe tenisowe umiejętności techniczne w zakresie gry w głębi kortu, serwisu, woleja, następnie ćwiczymy forhend, bekhend, pracujemy nad odpowiednią taktyką i poznajemy przepisy gry. Trening czyni mistrza! W Akademii Tenisowej AKTYWNEJ WARSZAWY pomagam wypracować prawidłowe nawyki techniczne, które owocują szybkim postępem i zadowoleniem z gry.

No właśnie, ile trzeba ćwiczyć, by zacząć dobrze grać i czerpać z tego przyjemność?

- Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi ile godzin należy spędzić na korcie, aby zacząć dobrze grać. Przede wszystkim liczy się regularność. Na samym początku przeważnie raz w tygodniu, a 10 odbytych lekcji daje szansę na poznanie gry w stopniu umożliwiającym rozgrywanie turniejów z innym przeciwnikiem i większą satysfakcję z gry.

A co jeśli już ktoś biega, jeździ na rowerze albo pływa? Tenis to nie za duże dodatkowe obciążenie?

Każdy pojedynczy set wymaga dużego skupienia i zaangażowania. Ważna jest kondycja fizyczna, bez niej żaden tenisista nie wytrzyma presji obciążającego treningu. Dlatego polecam swoim kursantom, aby wpletli do swojego tygodniowego planu ćwiczeń treningi cardio w ulubionej formie. Świetnie sprawdza się bieganie, jazda na łyżwach lub rolkach na dużych dystansach, pływanie i każda inna aktywność zwiększająca wydolność układu oddechowego oraz wytrzymałość serca.

Co gdy zdecydujemy się na lekcje w Akademii Tenisowej AKTYWNEJ WARSZAWY?

- Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 604 562 216 lub 22 162 73 82 i wybrać rodzaj lekcji – cennik.

Jakaś rada dla tych, którzy jeszcze się wahają, np. boją się kontuzji?

- Wystarczą chęci -  od tego wszystko się zaczyna. Potem dopiero można zaopatrzyć się w sprzęt, odpowiednie buty. Na kortach w Ośrodku Hutnik gramy na podłożu miękkim, z mączki ceglanej, która nie obciąża nadmiernie stawów, więc i buty nie muszą być z najwyższej półki.

Czy jest jakaś jedna recepta na sukces?

Warto wyrobić w sobie nawyk i chodzić na korty niezależnie od pogody. Nasza Akademia Tenisowa AKTYWNEJ WARSZAWY w Ośrodku Hutnik otwarta jest dla amatorów tenisa przez cały rok.

I pamiętajcie: dajcie sobie tyle czasu, ile potrzebujecie, a sami przekonacie się, że ruchy są coraz bardziej efektywne, piłki zgodne z taktyką, a gra staje się coraz bardziej płynna i dynamiczna.

*Janusz Karulak – trener, który swoją karierę rozpoczynał jeszcze w latach 70. Odbył także staż tenisowy na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Grał w wielu turniejach w kraju, osiągając dobre wyniki. Z przyjemnością dzieli się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i dorosłymi. Technika, taktyka, motoryka, nauczanie kompleksowe – to elementy, na które stawia podczas treningu. Nauka pod jego okiem sprawi, że tenis stanie się Twoim nowym hobby, bądź sportową przygodą.

Rozmawiała Beata Kurył.

Spotkajmy się w samym sercu zielonych Bielan na kortach tenisowych w Ośrodku Hutnik w Akademii Tenisowej AKTYWNEJ WARSZAWY lub w Śródmieściu, w Ośrodku Solec.

Do zobaczenia na korcie!