Ośrodek Legia – uroczyste odsłonięcie tablic

18 grudnia 2018
Ośrodek Legia – uroczyste odsłonięcie tablic

 

Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Renata Kaznowska wraz z Prezesem Legii Warszawa Dariuszem Mioduskim i Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim 17 grudnia 2018 r. odsłonili pamiątkowe tablice, które wiszą na filarach gmachu budynku Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tablica ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawa to przede wszystkim historia Legii.
- zależało nam przy projektowaniu tej tablicy, żeby pamiętać, że Legia Warszawa to bardzo duży klub, który znalazł swoje miejsce tu nad Wisłą. Powstał nowy, piękny stadion, który służy Legii, ale również warszawiakom. Tu odbywają się ważne wydarzenia sportowe. Legia to marka Warszawy. Naszym celem było, aby każdy kto będzie przechodził obok stadionu, mógł się zatrzymać i przeczytać o historii tego obiektu, historii miejsca i historii jednego z najważniejszych na sportowej mapie warszawy klubu sportowego powiedziała Zastępca Prezydenta Renata Kaznowska.

Dziękuje inicjatorom tego pomysłu Miastu Stołecznemu Warszawa oraz Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, że włączyli się w te inicjatywę i dzięki nim tablice mogły zawisnąć tutaj na gmachu budynku Legii podkreślił  Prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski.

- tablica Legii ma nawiązywać do dawnej tradycji, ma pomóc zrozumieć czym jest i będzie Legia dodał prezes.

Tablica ufundowana przez Polski Komitet Olimpijski dedykowana jest wszystkim tym, którzy od wielu lat w historii polskiego sportu związani byli z Legią, z klubem sportowym, który dla ruchu olimpijskiego uzyskał najwięcej medali olimpijskich. Dedykowana jest zawodnikom, trenerom, działaczom i pracownikom.  Jest ona wyrazem szacunku, przyjaźni, doskonałości fair play. Legia na stałe zapisała się w historię ruchu olimpijskiego, w historię polskiego sportu. Promuje Klub, promuje Warszawę, promuje Polski sport. Liczba medali, która znajduje się na tablicy odzwierciedla jej ogromny potencjał i wspaniałą historię. To spotkanie zapisze się w naszej pamięci na długo zakończył Prezes PKOL.

Pierwsza tablica  

Duma Warszawy Rok 1929

Łazienkowska 3

Tablica wykonana ze szkła hartowanego. Tło jest fotografią, na której naniesiony został w formie płasko-rzeźby odlany w metalu krąg z wyrzeźbionym tekstem „Duma Warszawy Łazienkowska 3” oraz liście laurowe i herb klubu z 1916 roku. Nowy herb legii oraz herb Miasta Warszawy naniesiony jest w formie plastycznej.

Druga tablica

Legia Warszawa 1916-2016

Tablica wykonana ze szkła hartowanego. Tło jest fotografią, na której naniesiony został w formie płasko-rzeźby, odlany w metalu medal z nazwiskami, herbem klubu z 1916 roku oraz liście laurowe z krążkami, które określają ilość zdobytych medali. Nowy herb Legii oraz herb Miasta Warszawy naniesiony jest w formie plastycznej.

Trzecia Tablica

Stanisław Feliks Mielech

Tablica wykonana w formie płaskorzeźby odlana w całości w aluminium i polichromowana w kolorze złocistego brązu. Poświęcona pamięci pomysłodawcy i współzałożyciela nazwy „Legia”. Stanisław Feliks Mielech urodził się 1894 roku, zmarł 1962. Był doktorem prawa, majorem WP, żołnierzem Legionów Polskich.  Jako piłkarz grał w pierwszym meczu Reprezentacji Polski z Węgrami w 1921 roku, potem został trenerem.

 

Zdjęcia: Lach