Biegający Ortopeda: kinesiotaping - czy to terapia dla każdego?

14 kwietnia 2021
Biegający Ortopeda: kinesiotaping - czy to terapia dla każdego?

Kiedy coś boli, na horyzoncie pojawia się widmo kontuzji, a przed nami ważny start, wyjazd lub po prostu chcemy zachować albo szybko odzyskać pełną sprawność, stosujemy czasem metody bardziej doraźne. Należy do nich kinesiotaping, od pewnego czasu zyskujący na popularności. Na czym dokładnie polega i w jakich okolicznościach warto po niego sięgnąć? Dziś kolejny temat realizowany na Wasze specjalne zamówienie, czyli o tzw. „tejpach” i plastrowaniu słów kilka.

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu specjalnymi taśmami, w zależności od choroby i problemu, określonych miejsc na ciele. Plastrowanie dynamiczne, bo tak brzmi polska nazwa kinesiotapingu, ma powodować rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni, powięzi, ścięgien, poza tym ma pozwalać poprawić stabilność stawów, chroniąc je  tym samym przed kontuzją.

 

Dla kogo, po co i w jakich warunkach? Rzecz o plastrowaniu

Twórcą metody jest japoński terapeuta dr Kenzo Kase. Opracował on całą ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną, uwzględniającą różne wskazania, począwszy od kontuzji mięśniowych, urazów torebkowo-więzadłowych,  przez niestabilność stawów, zaburzenia krążenia limfatycznego aż po zespoły bólowe czy leczenie blizn.

Zastosowane tej metody terapii wymaga znajomości pewnych testów diagnostycznych, które również zostały opisane przez dr Kase – po to, by użyć plastrów zgodnie ze wskazaniami. Konieczna jest również dobra znajomość anatomii oraz długie mięśnie.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ich powięzie mogą przebiegać ponad kilkoma stawami, a to może oznaczać, że rozwiązanie problemu czasem znajduje się daleko od miejsca dolegliwości. Zjawisko to nazywamy rzutowaniem bólu mięśniowo-powięziowego.

Słowo dynamiczne odnosi się do faktu, że ich przyklejenie nie usztywnia i nie zakłóca ruchu, umożliwia natomiast dynamiczną pracę taśmy wraz ze skórą i mięśniami. Taśmy różnią się kolorami i ma to jedynie znaczenie estetyczne, aczkolwiek w pewnych złożonych przypadkach kolor pomaga zaplanować konstrukcję. Mogą one być także różnej szerokości, co jest związane z siłą oddziaływania na skórę (szersze wywołują większy nacisk).

 

Jak i na co działają taśmy?

W zależności od wskazań i uzasadnienia klinicznego taśmy mogą być naklejane w celu rozluźnienia układu mieśniowo-powięziowego (tonizacja) lub wzmocnienia działania mięśniowego.

Czasem kinesiotaping zalecany jest również jako metoda wspomagająca drenaż opuchniętych rejonów ciała, jak np. skręconego stawu. Taśmy są wówczas przyklejane w formie wachlarzowato przebiegających tasiemek od rejonu uszkodzenia do najbliższych węzłów chłonnych. Tego typu działanie jest najlepiej widoczne, bo już po kilku dniach na podskórnym krwiaku możemy obserwować pod taśmami przejaśnienia.

Taśmy mogą też wspomagać leczenie blizn pooperacyjnych, co jest istotne dla uniknięcia nieprawidłowego bliznowacenia.

 

Kleić dobrze

Właściwe przyklejenie taśm wymaga wiedzy i doświadczenia. I choć wydawać by się mogło, że samo przyklejenie taśmy to nie jest żadna filozofia, jednak celem jest efekt leczniczy i aby go osiągnąć potrzebne są umiejętności, a te nabywamy z czasem i w ramach rozwijania praktyki.

W niektórych przypadkach wymagany jest maksymalny naciąg taśmy, w innych wręcz odwrotnie. Kształt, wielkość oraz lokalizacja aplikacji – to również się zmienia, przeważnie z uwagi na miejsce i charakter urazu, związane z nim wskazania oraz wynikający z nich sposób klejenia.

Przed rozpoczęciem klejenia zalecane jest umycie i ogolenie skóry, co szczególnie będzie miało znaczenie przy zdejmowaniu taśmy. Plastry mogą być utrzymywane kilka dni, ale należy pamiętać, że z czasem ulegają zużyciu i ich efekt terapeutyczny zmniejsza się.

Czasami, by poprawić lub zwiększyć efekt aplikacji, stosuje się na skórę dodatkowe kleje w sprayu lub taśmy podkładowe, nie jest to jednak niezbędne.

 

Zastosowanie taśm

Podsumowując, taśm można używać w następujących celach:

1. rozluźnienie i zmniejszenie napięcie mięśni, powięzi;

2. poprawa krążenia krwionośnego i limfatycznego;

3. poprawa stabilizacji stawów;

4. wspomaganie ruchu;

5. działanie przeciwbólowe;

6. wspomaganie propriocepcji, czyli czucia głębokiego.

 

Wskazaniami do tego typu terapii będą zatem np.:

1. urazy mięśniowe;

2. skręcenia stawów;

3. zespołu bólowe np. pleców, kolana, barku;

4. zaburzenia krążenia obwodowego, np. obrzęki limfatyczne po mastektomii;

5. leczenie blizn;

6. wspomaganie ruchu np. w przyparciu rzepki i zespole kolana biegacza.

 

Na koniec powiedzmy wyraźnie: popularne „tejpy” to dobra metoda wspomagania leczenia i rekonwalescencji, niemniej sama w sobie nie stanowi wspaniałego antidotum, ponieważ jest tylko jednym z elementów terapii. Czasami pomaga jednak przełamać impas w leczeniu i pozwala na powrót do sportu, dlatego warto wiedzieć, jak ją poprawnie zastosować.

 

Powodzenia!

Biegający Ortopeda

Konsultacja: dr Szczepan Wiecha, Sportslab