Biegający Ortopeda: jak radzić sobie z bólem po treningu?
Ból mięśni to oznaka pewnego nieprzygotowania naszego ciała na nadmierne obciążenie. Można tego uniknąć, stopniowo zwiększając obciążenia treningowe, w ten sposób adaptując i przyzwyczajając mięśnie. Z czasem ich wydolność będzie się zwiększać. Ból, który potocznie nazywany jest zakwasami, nie ma, wobec aktualnego stanu wiedzy, związku z kwasem mlekowym. Jest naturalną reakcją organizmu na zwiększony wysiłek fizyczny. Jak sobie z tym radzić, jak zapobiegać? O tym poniżej.
Jak przyspieszyć proces regeneracji mięśni?
- Ostrożne i delikatne rozciąganie pozwala stopniowo rozluźniać napięte mięśnie, co przyspiesza ich regenerację.
- Podobnie sprawa ma się z masażem wykonywanym przez terapeutę lub automasażem wykonanym przez nas samodzielnie z wykorzystaniem specjalnych wałków, piłek, masażerów.
- Sauna i ciepło pomogą rozluźnić naciągnięte mięśnie, poza tym wyższa temperatura poprawi krążenie.
- Ostrożny wysiłek – szczególnie polecany jest basen – gdyż woda powoduje, że ruch odbywa się w częściowym odciążaniu.
Jak zapobiegać bólom mięśni?
- Pamiętaj o rozgrzewce. Rozgrzane mięśnie są bardziej elastyczne i przez to mniej podatne na mikrouszkodzenia będące przyczyną bólu.
- Rozsądnie dozuj obciążenia!
- Rozciąganie po treningu, stretching przyspieszy regenerację i zmniejszy tendencje do nadmiernego napięcia mięśnia.
- (Auto)masaż po treningu
- Gdy nasze mięśnie „naprawdę” zostały zmęczone, schłodzenie zimną kąpielą czy zimnymi okładami będzie dla nich zbawienne
- Rada szczególnie ważna dla biegaczy. Po każdym treningu potrzebne jest „schłodzenie mięśni” – jest to kilka minut bardzo delikatnego truchtu, który pozwoli mięśniom eliminować metabolity powstałe w trakcie wcześniejszego intensywnego biegu.
Biegający Ortopeda