Patenty na prezenty

18 grudnia 2020
Patenty na prezenty

Niby bez nich święta też można przeżyć, ale… po co odmawiać sobie przyjemności? W tym trudnym roku tym bardziej warto podarować bliskim, a także sobie samemu, coś wyjątkowego. A może po prostu ładnego czy praktycznego. Zresztą, to wcale nie musi być przedmiot. Poznajcie nasze patenty na świąteczne i noworoczne prezenty!

 

Pasja uskrzydla i… wyznacza drogę

Trzeba przyznać, że pasja w życiu człowieka wiele zmienia – i są to zmiany, które dotyczą także jego otoczenia. Osoba z pasją ma więcej energii do życia i powodów do rozmów, ale to nie wszystko. Zainteresowania i hobby znacznie pomagają najbliższym w wyborze prezentów! Trudno się z tym nie zgodzić, prawda? Jeśli wiemy, że mąż, dziewczyna czy brat biegają, znacznie nam to zawęża obszar poszukiwań upominków. Oczywiście, ideałem byłoby znać tę osobę na tyle, by móc ją zapytać wprost, co by się jej przydało albo o czym marzy, lecz są sytuacje, gdy prezenty świąteczne przygotowujemy w tajemnicy.

Trendy czy pragmatyzm życia biegacza?

I tu przychodzimy z pomocą. Śledząc trendy, a także analizując z już grudniowym dystansem wydarzenia kończącego się roku mamy dla Was kilka pomysłów, co podarować osobie aktywnej, ze szczególnym uwzględnieniem biegaczy. Co warto podkreślić, nie robimy rankingu sprzętu ani nie dzielimy listy względem zasobności portfela – tu decyzje zostawiamy kupującemu. Nasze podpowiedzi potraktujcie raczej jako wskazówki, co sprawdzi się w życiu biegacza/biegaczki oraz nad czym warto zastanowić się w kontekście chociażby postanowień noworocznych.

… otwieramy worek z prezentami!

UBRANIE

To kategoria tyle samo ważna, co szeroka i łatwo dostępna, zarówno w wersji internetowej, jak i stacjonarnej. Ubrań biegacz potrzebuje. I kropka. Dobrym prezentem będzie więc zarówno bluza sportowa na chłodniejsze dni czy kurtka wiatrówka, jak również bielizna termiczna, porządny (i właściwie dobrany!) biustonosz sportowy czy takie wydawałoby się oczywistości jak czapka, komin i rękawiczki. Biegające panie na pewno ucieszą się również z kolorowych, dobrze odszytych legginsów z coraz bardziej zaawansowanych dzianin sportowych, których obecnie na rynku jest naprawdę dużo.

Chcesz postawić na oryginalność? Zamów w małej, ale profesjonalnej firmie sportowej personalizowaną koszulkę biegową z fajnym nadrukiem czy hasłem. Nie obawiaj się szczegółów technicznych – pracują tam zazwyczaj również biegacze, którzy podpowiedzą, jak dobrać krój, rozmiar czy gramaturę materiału.

Jak widzicie, na liście tej nie ma butów do biegania. Powody są dwa. Po pierwsze uważam, że buty są już na tyle dużym wydatkiem, że proponowanie ich w ramach prezentu pod choinkę mogłoby być pewnym nietaktem. Po drugie – obuwie trzeba bardzo dobrze dobrać: do stopy, do wzrostu i wagi, a także względem zastosowania, czyli nawierzchni, po której się biega czy zakładanego kilometrażu. A to już warto zrobić w sklepie, z pomocą doświadczonego sprzedawcy. Jeśli dany model się sprawdzi, Mikołaj będzie wiedział, co robić w kolejnym roku – jego elf może szykować voucher do sklepu sportowego nawet miesiąc wcześniej.

 

GADŻETY DO BIEGANIA

Są to przedmioty i akcesoria, które z pozoru nie są nieodzowne przy uprawianiu sportu, ale pełnią rolę bardzo praktyczną i funkcjonalną. Choć w niektórych przypadkach zawahałabym się, czy nie są konieczne – i mam tu na myśli latarkę czołówkę do biegania wieczorem czy wręcz konieczne ze względów bezpieczeństwa odblaski. Do grupy tej zaliczę także pas biegowy czy tzw. nerkę sportową, które zmieszczą potrzebne nawet podczas codziennych treningów drobiazgi typu klucze, chusteczki czy telefon komórkowy. Dla osób biegających dłuższe dystanse czy imprezy górskie świetnym upominkiem będzie kamizelka biegowa czy plecak, które mają miejsca na dodatkowe akcesoria pomagające pamiętać o nawodnieniu podczas biegu – softlaski czy bukłak.

Jako że całkiem sporo osób biega słuchając muzyki, dobrym patentem będą również słuchawki – do Was należy wybór, jakie (douszne, nauszne, przewodowe, bezprzewodowe?), gdyż opcje te zależą nie tylko od zasobności portfela osoby wręczającej prezent, ale i od preferencji użytkującego.

AKCESORIA DO ĆWICZEŃ

Jak dobrze wiemy, bieganie nie polega tylko na… bieganiu. Trzeba również ćwiczyć. Nie rozwijając tutaj tego wątku podpowiem, że dobrymi prezentami dla osób aktywnych będą m.in. mata do ćwiczeń czy też – opcja bardziej zaawansowana – mata do automasażu, wałek zwany też rollerem czy taśmy trx.

 

ZDROWIE NA WAGĘ ZŁOTA

O tym, że bieganie dobrze wpływa zdrowie, kondycję i odporność, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale warto to okresowo sprawdzać, co wielokrotnie podkreślaliśmy i o czym pisał m.in. doktor Biegający Ortopeda. Czas świąteczno-noworoczny jest zatem dobrym okresem, by pochylić się nad swoim zdrowiem i można to zrobić właśnie w ramach prezentu zrobionemu samemu sobie albo osobie, na której nam zależy. Z całego serca polecam więc zasponsorowanie pakietu badań – podstawowych, ale i rozszerzonych o badania kardiologiczne lub/i wydolnościowe.

Nowy Rok to także noworoczne postanowienia, a z nimi nieśmiertelne: muszę schudnąć! Może więc warto umówić biegacza do dietetyka na profesjonalną konsultację z pełnym pomiarem składu ciała i ustaleniem przynajmniej próbnej wersji jadłospisu? Jeśli się sprawdzi, kontynuację współpracy można rozwijać już we własnym zakresie, ale że najtrudniejszy pierwszy krok… Pomóżmy go zrobić we właściwym kierunku.

Takim krokiem będzie też właściwa suplementacja i regeneracja. O ile czasu na sen i odpoczynek kupić się nie da, to z czystym sumieniem mogę polecić coś, co w regeneracji bardzo pomaga. Tak proste i tanie, a tak skuteczne – sól do kąpieli o właściwościach prozdrowotnych (jodowo-bromowa, Epsom), takich jak m.in. łagodzenie bóli mięśniowych i stawowych czy poprawa ukrwienia. Jeśli do tego dodamy komplet wartościowych witamin (vit. C i vit. D, także vit. E i z grupy B), to mamy prawdziwą pigułę dla zdrowia!

KULTURALNE DROBIAZGI

Jako że nie samym bieganiem człowiek żyje, dobrym wyborem będzie także książka o tematyce sportowej – może być z półki Motywacja albo z takiej kategorii, jak dietetyka czy szeroko rozumiane poradnictwo, ze szczególnym uwzględnieniem… atlasu anatomicznego. Częściowo w związku z zamiłowaniem do nowinek technologicznych i słuchaniem podczas biegania warto rozważyć również wykupienie abonamentu w serwisie streamingowym, serwisie z podcastami czy z audiobookami.

CZAS NA CHWILĘ ZAPOMNIENIA…

… to czas spędzony na masażu sportowym, który również będzie dobrym upominkiem dla biegacza i osoby aktywnej. Wizyta u fizjoterapeuty czy u profesjonalnego masażysty bardzo często mieści się bowiem w kategorii „to nie dla mnie” albo „są inne wydatki” – a z prezentu żal nie skorzystać. Zwłaszcza że aż nazbyt siedzący tryb życia, który prowadzimy, niesie ze sobą spustoszenie dla naszego kręgosłupa i całego „core”. Kto wie, może pierwsza wizyta okaże się początkiem dobrego nawyku? Czego Wam z całego serca życzymy!

 

Wesołych Świąt i wszystkiego… biegackiego! :-)

 

Ewa Paciorek