O Turnieju

Legia Warszawa wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa i Stołecznym Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA zaprasza na jubileuszową, 60. edycję  Turnieju „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka. W roku 2020 rywalizacja po raz pierwszy toczyć się będzie o Puchar Kazimierza Deyny, jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii.

Zapisy tutaj.

Organizacja wydarzenia przez Legię Warszawa i Miasto Stołeczne ma na celu dotarcie do jak największej liczby „dzikich drużyn” oraz  przeprowadzenie wspólnych działań zachęcających dzieci i młodzieży do uprawiania sportu.

Turniej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka jest jedną z najstarszych piłkarskich rywalizacji
dla dzieci i młodzieży w Polsce. Pierwsza edycja turnieju drużyn podwórkowych odbyła się w 1965 roku. Pomysłodawcą rozgrywek był Aleksander Zaranek, sędzia piłkarski, odpowiedzialny za przeprowadzenie pierwszego po II wojnie światowej meczu piłkarskiego na terenie Warszawy. Jego wielkim entuzjastą był m.in. Marek Pietruszka, Prezes Legii w latach dziewięćdziesiątych. Poprzez uczestnictwo w Turnieju swoje piłkarskie kariery zaczynali m.in. Dariusz Dziekanowski oraz bracia Michał i Marcin Żewłakow.

Kazimierz Deyna był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. W Legii występował w latach 1966 - 1978. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski (1969, 1970), raz krajowy puchar (1973),
zaś w 1970 roku osiągnął z klubem półfinał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W 1972 roku
z reprezentacją Polski zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, zostając również królem strzelców turnieju. Dwa lata później z kadrą Kazimierza Górskiego zajął trzecie miejsce
na mistrzostwach świata FIFA w RFN i został nagrodzony trzecią lokatą w plebiscycie „France Football”
o „Złotą Piłkę”.