7. Bieg Zdobycia PAST-y. Niezwykła lekcja historii już 22 sierpnia

11 sierpnia 2020
7. Bieg Zdobycia PAST-y. Niezwykła lekcja historii już 22 sierpnia

Już po raz siódmy AKTYWNA WARSZAWA zorganizuje wspólnie z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego Bieg Zdobycia PAST-y.

 

Rywalizacja w budynku PAST-y polegała będzie na wbiegnięciu na 9. piętro charakterystycznego gmachu przy ul. Zielnej 39, który podczas drugiej wojny światowej zajmowała Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna.

Polską flagę na szczycie PAST-y zatknął Zbigniew Dębski po 3. tygodniach walk podczas Powstania Warszawskiego. PAST-a była największą centralą telefoniczną w tej części Europy, ważną ze względu na konieczność zapewnienia połączenia telefonicznego Berlina z frontem wschodnim. Budynek zbudowano w 1904 r. i był najwyższy w Królestwie Polskim i Rosji. Przeznaczono go na centralę telefoniczną, dzięki czemu miał mocną konstrukcję i wysokie pomieszczenia. Budynek PAST-y panował nad okolicą i dawał wgląd Niemcom w pozycje Powstańców i możliwość ostrzału. Polakom zależało, aby przeszkodzić Niemcom w łączności.

Udało się dzięki motopompom

Prób zdobycia PAST-y było pięć. Udało się, kiedy na Poczcie Głównej Powstańcy zdobyli motopompy. Postanowiono przy ich pomocy oblać gmach PAST- y łatwopalną mieszanką i podpalić. Przez pewien czas nie było jednak zgody wobec protestów dyrekcji PAST-y liczącej jeszcze, że kosztowne wyposażenie centrali ocaleje. W końcu zgoda nadeszła. W zdobywaniu gmachu uczestniczyło wiele współpracujących ze sobą grup.

Batalion AK "Kiliński", który brał udział w walkach o PAST-ę był jedną z największych jednostek walczących w powstaniu - liczył 2 tys. żołnierzy.

Załogę PAST-y, wzmocnioną 1 sierpnia 1944 r., stanowiło ok. 150 niemieckich żołnierzy W szturmie na budynek brało łącznie udział ok. 300 osób, a całością dowodził rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz, dowódca "Kilińskiego". Po zdobyciu z płonącego budynku wyprowadzono 115 jeńców, poległo zaś 36 Niemców.

Niezwykła lekcja historii

Wydarzenie sportowe upamiętnia właśnie bohaterskie walki powstańcze o zdobycie tego budynku. W ubiegłym roku, tradycyjnie zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stanisław Brzosko, który w 1944 roku walczył w batalionie „Kiliński”.

Bieg Zdobycia PAST-y stał się niezwykłą lekcją historii i okazją do spotkania z bezpośrednimi uczestnikami zrywu sprzed 75 lat. Jednak w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną i troskę o zdrowie Bohaterów z 1944 r. takie spotkanie prawdopodobnie nie będzie możliwe.

Zachęcamy natomiast uczestników do wsparcia finansowego żyjących Powstańców (poprzez wpłatę na konto Światowego Związku Żołnierzy AK).

Jeśli tylko macie życzenie pomóc Powstańcom, podajemy oficjalny numer konta Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która na co dzień jest w kontakcie z naszymi bohaterami.
 
BNP PARIBAS BANK POLSKA SA:
06 1750 0012 0000 0000 2268 4221
z dopiskiem AKTYWNA POMOC.
 
Z góry dziękujemy za Wasz gest i dobre serce!

Bieg w reżimie sanitarnym

Warto jednak pamiętać, że ubiegłoroczny Biegu Zdobycia PAST-pobił swój rekord frekwencyjny– wystartowało w nim aż 615 biegaczy. Wygrali go Rafał Hazan (w kategorii mężczyzn) i Ilona Gardus (w kategorii kobiet). W tym roku limit uczestników wynosi 600 osób, a startujący będą ruszali w 30 sekundowych odstępach i zostaną podzieleni na cztery tury po 150 osób w jednej, które będą oddzielone przerwą, poświęconą na dezynfekcję.

 

Zapisać wciąż można się na stronie: https://zapisy.aktywnawarszawa.waw.pl/

Pierwsi zawodnicy wystartują o godzinie 8:00 w sobotę 22 sierpnia.