31. Bieg Powstania Warszawskiego. Tak wygląda medal i koszulka

29 czerwca 2022
31. Bieg Powstania Warszawskiego. Tak wygląda medal i koszulka

„Polacy od dawna oczekiwana godzina wybiła.” – głosiła odezwa władz powstańczych, wydana 1 sierpnia 1944 r.

W tegorocznej, 31. już edycji Biegu Powstania Warszawskiego medal, który uczestnicy otrzymają na mecie i koszulka (możną ją dokupić) nawiązują bezpośrednio do „Godziny W”, dnia i pory (godz. 17:00, 1 sierpnia 1944 r.) wybuchu zrywu przeciwko okupantowi.

Na liście startowej jest już ponad 4350 nazwisk (na obu dystansach, tj 5 i 10 km), zaś 70 osób zapisało się – to nowość – do edycji wirtualnej imprezy. To szansa dla tych, którzy nie mogą być w ostatnią sobotę lipca w stolicy, a chcieliby na sportowo oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnić wydarzenia z 1944 roku. Wystarczy, że zapiszą się, a następnie pokonają 5 lub 10 km w dowolnym miejscu, od 30 lipca do 6 sierpnia. Za udział w biegu online otrzymają - podobnie jak uczestnicy tradycyjnych zmagań – pamiątkowy medal.

Patronat honorowy nad biegiem realizowanym przez AKTYWNĄ WARSZAWĘ i Fundację Maraton Warszawski objęły w tym roku: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy AK.

W 2021 r. bieg ukończyło 3697 osób. Odbył się jednak przy ograniczonym limicie z uwagi na restrykcje covidowe i tylko na dystansie 10 km.