Sport w maseczce czy bez? Co mówią przepisy, a co rząd

13 października 2020
Sport w maseczce czy bez? Co mówią przepisy, a co rząd

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem rządowym osoby uprawiające sport nie mają obowiązku noszenia maseczek. W tym przepisie nie ma rozróżnienia na sport wyczynowy i rekreacyjny.

Jednak w tzw. rządowych wytycznych (całość: https://tiny.pl/74qrf) czytamy: „Osoby uprawiające sport wyczynowo są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.”

Skąd ta różnica?

Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej wytłumaczył to w ten sposób: „W przestrzeni miejskiej zakładamy, że te aktywności sportowe są obciążone ryzykiem zakażenia (… ) to, co jest robione w przestrzeni miejskiej jest zobowiązanie do noszenia maseczki, również dotyczy to jazdy na rowerze. Natomiast w parkach, czy innych terenach zielonych, sugerujemy, że ten obowiązek nie jest konieczny, o ile można zachować dystans.” (cytat za rmf24.pl)

O czym należy więc pamiętać? Wybierajcie te biegowe trasy, które umożliwiają Wam bieg z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Biegajcie w lasach, parkach i otwartych przestrzeniach zielonych, unikajcie zatłoczonych miejsc. Dbajcie o zdrowie swoje oraz innych – bądźcie dobrym przykładem!