Forma podczas #zostańwdomu? Rower stacjonarny i… schody

5 maja 2020
Forma podczas #zostańwdomu? Rower stacjonarny i… schody

Jazda na rowerze stacjonarnym i dużo większe zainteresowanie treningiem funkcjonalnym – takie są główne trendy sportowe w krajach europejskich w czasach pandemii i #zostańwdomu. To dowód na to, że nawet w czasach ograniczeń priorytetem dla Europejczyków jest zachowanie dobrej formy i zdrowia, także psychicznego.

Rower nie tylko stacjonarny i mata

Eksperci firmy Garmin postanowili zbadać, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na aktywność fizyczną mieszkańców Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Próbę badawczą stanowiły dane ładowane do różnych aplikacji tej firmy przez wiele tysięcy użytkowników, zaś pewnym punktem odniesienia uczyniono wartości ze Szwecji, gdzie władze nie zdecydowały się na wprowadzenie twardych ograniczeń w zakresie uprawiania sportów.

Wnioski są dość ciekawe. W zdecydowanej części Europejczycy z wybranych krajów stosowali się do restrykcji, stawiając na aktywności w domu. Była to przede wszystkim jazda na rowerze stacjonarnym - w Hiszpanii i Włoszech zanotowano około trzykrotny wzrost korzystających z takiego „jednośladu”. Tuż po niej uplasowały się szeroko rozumiane treningi funkcjonalne i cardio z wykorzystaniem sprzętu do fitnessu domowego, takiego jak np. orbitrek lub ciężaru własnego ciała.

Nie można jednak pominąć tradycyjnej jazdy na rowerze, gdyż na tę aktywność w takich krajach, jak Niemcy, Wielka Brytania i Szwecja decydowała się całkiem spora grupa użytkowników aplikacji – wzrosty w porównaniu z rokiem ubiegłym sięgały nawet 150%.

Bieganie w nowej formule

W krajach, gdzie zalecenia dotyczące lockdownu są dość restrykcyjne, bieganie na powietrzu zanotowało znaczące spadki. Jeśli ktoś już decydował się na uprawianie tej dyscypliny, wybierał zdecydowanie krótsze dystanse albo – już we własnym domu – korzystał z bieżni mechanicznej.

Schody do nieba

Co ciekawe, z analizy danych przez ekspertów Garmina wynika, że ogromną popularnością cieszyło się… pokonywanie pięter budynku. Czyli po prostu chodzenie po schodach. We Włoszech liczba osób uprawiająca tę formę treningu wzrosła prawie sześciokrotnie, zaś w Hiszpanii – dziewięciokrotnie!

 

Ewa Paciorek

 

fot. Pixabay