Rola kontroli w Twoim planie treningowym

13 marca 2018
Porady Trenera i-Sport: Rola kontroli w Twoim planie treningowym

Jak skutecznie trenować?

Zastanawialiście się kiedyś, na jak wiele sposobów można kontrolować swój plan treningowy? Postępy w wytrenowaniu są o wiele łatwiej mierzalne, gdy kontroluje się przebieg całego procesu poprzez cztery kluczowe metody, które przybliżymy Wam w poniższym artykule!

1. Załóż swój DZIENNIK TRENINGOWY

Samokontrola nie przychodzi łatwo, dlatego warto posiłkować się starą, sprawdzoną metodą i zapisywać przebieg zrealizowanych jednostek treningowych. Taki dziennik ma cały wachlarz zalet: możemy dzięki niemu porównywać osiągane wyniki, reakcje organizmu na zadane obciążenia fizyczne a dzięki temu - w porę reagować, kiedy wynikną jakiekolwiek problemy: czy na tle fizycznym, psychologicznym czy też dietetycznym. Zdarza się, że dane zebrane w ciągu kilku tygodni nie dadzą nam pełnego obrazu sytuacji. Dopiero spojrzenie przez pryzmat zapisków w przedziale miesięcy, roku umożliwia pełen wgląd w to, co dzieje się w organizmie. Łatwiej wnioskować gdzie przedobrzyliśmy z treningiem, kiedy swoje plony zebrała choroba, i czy aby kilometraż zbyt drastycznie nie wzrósł na przestrzeni następujących po sobie tygodni. Skrupulatnie prowadzone notatki pozwolą nam też w porę ustrzec się przed przetrenowaniem. Stanowią także ogromny bodziec motywacyjny dla zawodnika, który może zaobserwować u siebie stopniowy spadek tętna, coraz lepszy postęp – to tylko kilka czynników które napędzają do działania.

Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest prowadzenie dziennika swoich aktywności. Możesz to robić także w kalendarzu na swoim koncie i-Sport. Korzystaj przy tym z komentarzy po treningu, w których możesz zapisywać swoje subiektywne odczucia. Jak tylko możesz i masz chwilę zapisuj swoje odczucia po treningu. Twojemu Trenerowi ułatwi to z kolei jeszcze lepsze poznanie Ciebie i pomoże w dogłębnej analizie jednostki treningowej.

2. Do lekarza marsz!

Jeżeli uprawiasz sport – amatorski, zawodowy, profesjonalny – zwał jak zwał – musisz obowiązkowo kontrolować swoją obecną dyspozycję zdrowotną. Podstawowe badanie krwi, moczu, EKG. Póki nie upewnisz się, że jesteś w pełni zdrów – nie ryzykuj. Twoje zdrowie jest wartością priorytetową i bez niego żaden trening nie przyniesie pożądanego rezultatu.  Szczegółowe wytyczne co do konkretnych badań wymagają poruszenia tego tematu już na łamach osobnego artykułu. Spodziewajcie się go więc w przyszłości. 

3. Zainwestuj w siebie – znajdź Trenera.

„Sam sobie jestem Trenerem”, „to ja sam najlepiej znam swój organizm”, „trenuje już tyle lat, że wiem najlepiej, co dla mnie najlepsze”… znasz to? Musisz wiedzieć, że sami na siebie i swój plan treningowy nigdy nie spojrzymy na tyle obiektywnie, jak zrobią to osoby trzecie. Osoby, które posiadają podstawową wiedzę w zakresie fizjologii i pracy organizmu człowieka. Stąd, nawet najlepsi wyczynowi sportowcy, z wieloletnim stażem i świadomością własnego organizmu, zawsze mają obok siebie wsparcie zaufanych trenerów. Pomoc i opieka trenerska tym bowiem różnią się od ściągnięcia gotowego planu treningowego z internetu oraz lektury kilku mądrych książek, że w tym wypadku to człowiek, który sam zmagał się ze sportem i ma ciągły kontakt z osobami uprawiającymi sport, podpowie Ci, jak odpowiednio dobrać obciążenie treningowe do Twojej aktualnej dyspozycji sportowej. Trenerzy dysponują dostępem do najnowszych technik szkoleniowych oraz metod treningowych. Podpowiedzą Ci jak odpowiednio należy ułożyć przygotowania pod kątem Twoich celów, zorganizować specjalistyczne badania oraz pomóc w analizie wszystkich informacji które odnotował Twój sprzęt, przy pomocy którego monitorujesz trening.

4. Testuj się!

Zdecydowanie optujemy za tą formą jako narzędzia kontroli poziomu wytrenowania. Tu mała uwaga, gdyż z jednej strony pozwala ona sprawdzić wydajność w naturalnych warunkach (o ile test w takich właśnie warunkach jest przeprowadzany – czytaj: teren), z drugiej jednak bywa zawodne – nie pokażą nam bowiem, co faktycznie dzieje się w środku naszego organizmu (tutaj patrz pkt. 2).Jednakże im dłużej znamy i pracujemy z zawodnikiem- tym precyzyjniej jesteśmy w stanie określić, kiedy najlepiej w jego indywidualnym przypadku należy wykonać dany test. 

Samych testów może być nieskończenie wiele – tak wiele, ile elementów pragnie się zbadać. Ważne, aby był one szczegółowe i odpowiadały specyfice uprawianej konkurencji. Dla przykładu: biegaczu, jeśli na co dzień biegasz i trenujesz po urozmaiconym terenie i daleko Ci od asfaltowych przygód na atestowanych trasach – nie  rób testów na bieżni mechanicznej. Kolarzu – jeśli w sezonie zamierzasz startować na szosie, nie wykonuj testu na gruntowej, wyboistej drodze. Testy powinny być jak najbardziej zbliżone do warunków, w których przyjdzie nam toczyć docelową rywalizację.  Czynniki które determinują badane elementy to mi.in rodzaj uprawianej konkurencji, częstotliwość treningów, bądź też wyznaczone cele. Sens mają one jednak tylko pod jednym warunkiem- muszą być POWTARZANE. Najlepiej w regularnych odstępach czasu. Dzięki nim możemy określić postęp w wykonanej pracy, jak i zmiany, które warto na danym etapie wprowadzić do planu treningowego.

Chcesz zadbać o wszystkie powyższe składowe profesjonalnej kontroli? Koniecznie zgłoś się do  i-Sport

Autor tekstu: Marta Andrzejewska
Trener i-Sport