Gdy dom staje się całym światem. Zabawy ruchowe z dzieckiem #zostańwdomuAKTYWNIE

20 marca 2020
Gdy dom staje się całym światem. Zabawy ruchowe z dzieckiem #zostańwdomuAKTYWNIE

Dzieci lubią być w centrum zainteresowania, to żadna nowość. Spędźmy więc najbliższy weekend w ramach naszej akcji #zostańwdomuAKTYWNIE razem, dając najmłodszym możliwość twórczego działania wspólnie z nami. Przedstawione tu zabawy sprawią wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przekonajcie się sami! Część z propozycji pewnie dobrze znacie, bo być może sami bawiliście się w ten sposób w dzieciństwie. A cóż może być lepszego od radosnego, wspólnego czasu z tymi, których kochamy?

Udanej zabawy!

  1. Budowanie z klocków – wspólnie ułóżcie Wasze miasto.

Usiądźcie na podłodze razem z dzieckiem. Wyobraźcie sobie, że jesteście inżynierami budownictwa i projektujcie wspólnie Wasze ulubione miasto. W czasie zabawy opowiedzcie dziecku historię miasta, wskażcie jego charakterystyczne miejsca czy symbole. Wspólnie odkrywajcie postaci i opowieści z nim związane. Zastanówcie się jak zbudować własny nowoczesny biurowiec albo nawet most łączący dwa brzegi Wisły?

  1. Książkowy slalom

Wspólnie ułóżcie z książek slalom do pokonania z zasłoniętymi oczami. Dziecko przez chwilę niech przyjrzy się ułożonej kombinacji książek, po czym zawiążcie mu oczy. Zadanie polega na tym, aby przejść slalom nie potrącając żadnej z książek. Gdy dziecko pokona taki slalom bez potknięć, dokładajcie kolejne tomy aż do momentu, gdy wykorzystacie całą dziecięcą biblioteczkę.

  1. Popłyńcie łódką – dokąd? Dokąd chcecie

Usiądźcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Rozsuńcie nieco kolana dziecka i połóżcie swoje nogi na jego nóżkach. Chwyćcie je za ręce. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie miejsce: rzekę, jezioro, morze, po którym płyniecie. Może będzie to rejs statkiem po Wiśle? Przyciągnijcie dziecko do siebie, a potem pozwólcie mu odchylać się do tyłu. Następnie podciągnijcie dziecko z powrotem do przodu. Możecie odpłynąć z przystani przy wiślanym bulwarze i dryfować pod warszawskimi mostami. W czasie waszego rejsu oczami wyobraźni podziwiajcie Stare Miasto, Syrenkę, plażę miejską Poniatówkę, parki. Ależ to będzie rejs!

  1. Namalujcie stopami kroki Waszego wymyślonego tańca

Wspólnie stwórzcie Wasz własny taniec w rytmach, które najbardziej lubicie. Rozłóżcie na podłodze duży arkusz papieru. Zamiast pędzli użyjcie własnych stóp. Chichocząc, pomalujcie je pędzelkami. Następnie chodźcie po papierze w różne strony wg wymyślonych przez Was układów tanecznych, zostawiając kolorowe ślady. Wykorzystajcie wiele kolorów, aby zabawa nabrała jeszcze większych barw!

  1. Zabawa w tunelu z latarką

Czy pamiętacie, gdzie pływała Złota Kaczka ze starej legendy? Wyobraźcie sobie, że jesteście na warszawskiej Tamce, w podziemiach pałacu Ostrowskich. Oświetlajcie latarką różne części pokoju: ścianę, drzwi, podłogę itd. Róbcie cienie kaczki na ścianie, krzyżując nadgarstki, z dłońmi odwróconymi od siebie. Rozciągnijcie palce, aby utworzyć skrzydła i połączcie opuszki kciuków tak, aby stanowiły głowę ptaka lub kaczki. Tak, jak głosi legenda, ktokolwiek odnajdzie złotą kaczkę, zostanie obsypany przez nią olbrzymim bogactwem. Wy podarujcie sobie moc uścisków i lawinę całusów.

Wspaniałej zabawy!

Beata Kurył, mama Wiktorii

Oznaczajcie nas na facebooku oraz na instagramie #aktywnawarszawa, #zostańwdomuAKTYWNIE

Facebook

Instagram