Turniej Gramy o Złotą Piłkę o Puchar Kazimierza Deyny

17 grudnia 2019
Turniej Gramy o Złotą Piłkę o Puchar Kazimierza Deyny

Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA, Miasto Stołeczne i Legia Warszawa zapraszają na jubileuszową, 60. edycję  Turnieju „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka. W roku 2020 rywalizacja po raz pierwszy toczyć się będzie o Puchar Kazimierza Deyny, jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii.

Organizacja wydarzenia przez Miasto Stołeczne i Legię Warszawa ma na celu dotarcie do jak największej liczby „dzikich drużyn” oraz  przeprowadzenie wspólnych działań zachęcających dzieci i młodzieży do uprawiania sportu.

Turniej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka jest jedną z najstarszych piłkarskich rywalizacji dla dzieci i młodzieży w Polsce. Pierwsza edycja turnieju drużyn podwórkowych odbyła się w 1965 roku. Pomysłodawcą rozgrywek był Aleksander Zaranek, sędzia piłkarski, odpowiedzialny za przeprowadzenie pierwszego po II wojnie światowej meczu piłkarskiego na terenie Warszawy. Jego wielkim entuzjastą był m.in. Marek Pietruszka, Prezes Legii w latach dziewięćdziesiątych. Poprzez uczestnictwo w Turnieju swoje piłkarskie kariery zaczynali m.in. Dariusz Dziekanowski oraz bracia Michał i Marcin Żewłakow.

Kazimierz Deyna był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. W Legii występował w latach 1966 - 1978. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski (1969, 1970), raz krajowy puchar (1973), zaś w 1970 roku osiągnął z klubem półfinał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W 1972 rokuz reprezentacją Polski zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, zostając również królem strzelców turnieju. Dwa lata później z kadrą Kazimierza Górskiego zajął trzecie miejscena mistrzostwach świata FIFA w RFN i został nagrodzony trzecią lokatą w plebiscycie „France Football” o „Złotą Piłkę”.


Więcej informacji dotyczących 60. edycji Turnieju „Gramy z Złotą Piłkę” im. A. Zaranka o Puchar Kazimierza Deyny zostanie przedstawione w najbliższych tygodniach.