Kolejny wielki rekord Warszawskiej Triady Biegowej

29 lipca 2018
Kolejny wielki rekord Warszawskiej Triady Biegowej

28. Bieg Powstania Warszawskiego ukończyła rekordowa liczba 10 424 osób – co jest nowym rekordem frekwencji tej rywalizacji. Dla porównania na mecie zeszłorocznej imprezy zameldowało się 9698 biegaczy.


Kamil Karbowiak z czasem 00:30:30 i Izabela Trzaskalska z czasem 00:35:07 zostali zwycięzcami 28. edycji Biegu Powstania Warszawskiego, tradycyjnego warszawskiego biegu będącego drugim z cyklu Warszawska Triada Biegowa "Zabiegaj o Pamięć".


Biegaczom towarzyszyła nie tylko piękna letnia pogoda, ale wyjątkowa oprawa muzyczna, którą zapewniła, grając „Rotę” oraz hymn państwowy Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego, zaś piosenki powstańcze wspólnie z kibicami oraz uczestnikami zaśpiewała p. Izabela Białecka. Koncert piosenek powstańczych zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.


Bieg Powstania Warszawskiego jest wydarzeniem niezwykłym również pod względem organizacyjnym. Uczestnicy tego biegu zmagają się bowiem na dwóch dystansach. Poza startem na 10 km, biegacze pokonują również nieco krótszą trasę na 5 km. 
Zwycięzcami tegorocznej piątki są: Piotr Mielewczyk z czasem 00:15:36 i Ewa Jagielska z czasem 00:16:32 


W rywalizacji zawodników niepełnosprawnych na wózkach triumfował warszawiak Witold Misztela.


Wszystkie wyniki możecie sprawdzić tutaj


Bieg Powstania Warszawskiego rozpoczął się o godz. 20:30 na błoniach Toru Łyżwiarskiego Stegny i jak co roku miał wyjątkowy podniosły charakter. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK i Eugeniusz Tyrajski wiceprezes związku Powstańcu Warszawskich, walczący podczas powstania w rejonie Stegien w w pułku Baszta, którzy  swoich przemowach utwierdzili uczestników biegu, w przekonaniu iż biegnąc przedłużają etos Powstania Warszawskiego solidaryzując się z uczestnikami wydarzeń sprzed 74 lat. 


Już po raz piąty Biegowi Powstania Warszawskiego towarzyszyło inne wydarzenie biegowe. W minioną sobotę odbył się  5. Bieg Zdobycia PAST-y, polegający na wbiegnięciu na 9 piętro historycznego budynku na ul. Zielnej 39, na który zapisy skończyły się równie szybko jak zaczęły, bo już na początku lipca. Dla każdego uczestnika imprezy w gmachu PAST-y odbyło się spotkanie z Gośćmi Honorowymi -Bohaterami Powstania Warszawskiego. Pasjonującą historię z pierwszego dnia walk opowiedział p. Wiesław Gniazdowski ps. Wiesiek, który Walczył w Grupie Bojowej Krybar o Elektrownię Powiśle.
Oto zwycięzcy 5. Biegu Zdobycia PASTy. Pierwsze miejsce w kategorii kobiety zajęła Ilona Gradus, zaś najlepszy wśród panów okazał się Adrian Bednarski. 


Wszystkim uczestnikom 28. Biegu Powstania Warszawskiego gratulujemy wyników i dziękujemy za tak liczny udział w tak wyjątkowym wydarzeniu. Mamy nadzieje, że widzimy się na starcie Biegu Niepodległości.