Bez względu na wszystko świat nigdy nie stoi w miejscu [PODSUMOWANIE 2020]

31 grudnia 2020
Bez względu na wszystko świat nigdy nie stoi w miejscu [PODSUMOWANIE 2020]

Za nami wyjątkowy i wymagający rok 2020 - zamknięcie Ośrodków, ograniczenie oferty oraz liczne obostrzenia i zasady, pod dyktando których modyfikowaliśmy naszą działalność. Mimo wszystkich trudności widzieliśmy, jak silna była Wasza motywacja do bycia aktywnym. Napędzało nas to do działania i mobilizowało do organizowania sportowych inicjatyw skrojonych na „nowe czasy”.

Zapraszamy do podsumowania minionych 12 miesięcy. Pomimo trudności miały on swoje jasne i pozytywne strony.

Styczeń. Otaczający nas świat budził się do funkcjonowania po przerwie świąteczno-noworocznej, a my zgodnie z tradycją zapraszaliśmy na „Łyżwiarskie czwartki” do Ośrodka Stegny.

Luty. To ostatni pełny miesiąc „starej rzeczywistości”, która – mamy taką nadzieję – wkrótce powróci. Choć aura za oknem bardziej przypominała nadchodzącą wiosną, 1 lutego odbył się 31. Warszawski Triathlon Zimowy – jedyna tego typu impreza w Europie. W zmaganiach brali udział miłośnicy biegania, łyżwiarstwa i jazdy na rowerze, a rywalizacja odbywała się dla startujących indywidualnie oraz dla drużyn.

Trwająca „Zima w Mieście” cieszyła się sporą popularnością. Uczestnicy odwiedzali lodowiska, pływalnie, hale sportowe oraz całoroczny stok narciarski w Ośrodku Szczęśliwice.

Programy sportowe – edycja zimowa, wiosenna i jesienna. Edycja zimowa przebiegała w tradycyjnej formie, natomiast kolejne realizowane były z ograniczeniami wynikającymi z rozporządzeń rządowych i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w sporcie podczas pandemii.

Maj. Dla spragnionych biegowych wrażeń przygotowaliśmy wirtualną inicjatywę „Bieg bez limitu”. W ostatni weekend maja wysyłaliście nam relacje ze swych sportowych treningów, a Wasze uśmiechy świadczyły o tym, że macie się dobrze i jesteście w wyśmienitej formie.

Wakacje (czerwiec – sierpień). Z myślą o najmłodszych zorganizowaliśmy „Lato w Mieście”. Uczestnicy korzystali z kolejki grawitacyjnej w Ośrodku Szczęśliwice, jeździli na rowerach i hulajnogach w Skateparku Jutrzenka, doskonalili jazdę na rolkach w Ośrodku Stegny i korzystali z pływalni w Ośrodkach Rozbrat i Inflancka.

Prawdziwym powiewem lata i wakacji były nasze baseny letnie w Ośrodkach Moczydło i Inflancka. Korzystaliście z nich od rana do wieczora bez względu na wiek, a wszystko odbywało się z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

Lato to nie tylko odpoczynek i relaks. Dla tych, którym zależało na poprawie kondycji fizycznej przygotowaliśmy treningi funkcjonalne, które odbywały się pod okiem trenerów z Crossfit Ursus oraz grupy Gladiators. Zorganizowaliśmy też coś specjalnie dla pływaków i triathlonistów. W ostatni weekendów sierpnia wraz Warsaw Masters Team przygotowaliśmy warsztaty pływackie z pływania open water.

Wakacje to również powrót do biegania. W ostatni weekend lipca odbył się Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego, a 22 sierpnia – po kilku miesiącach przerwy – spotkaliśmy się „w realu”, by oddać hołd bohaterom 1944 roku i wziąć udział w 7. Biegu Zdobycia PAST-y. Bieg odbył się zachowaniem surowego reżimu sanitarnemu, a dzięki Waszej odpowiedzialności i gotowości do współpracy, okazał się dużym sukcesem.

Październik. Rozpoczęliśmy sezon narciarski niemal w samym centrum stolicy - w Ośrodku Szczęśliwice. Prawdziwej radości i niezapomnianych emocji dzieciom, młodzieży i dorosłym dostarczyło ponad dwieście metrów stoku narciarskiego z panoramą na Warszawę.

 

Listopad. Każdy związany z Aktywną Warszawą wie, z jaka imprezą kojarzy się ten miesiąc. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tradycyjny Bieg Niepodległości został przeniesiony do świata wirtualnego i odbył się pod hasłem „Okrążmy razem Polskę”. Inicjatywa polegała na „zbieraniu” kilometrów pokonanych przez drużyny biegowe oraz zobrazowaniu ich w postaci łącznego dystansu i wielokrotności 3511 kilometrów (tyle wynosi suma długości wszystkich granic Polski). Wynik okazał się imponujący i przeszedł oczekiwania organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział 32 drużyny, które pokonały łącznie dystans 27 583 kilometrów. Liczba ta w pełni wystarczyłaby na okrążenia Polski prawie 8 razy!

Grudzień to tradycyjne pieczenie pierników, ubieranie choinki, ale i czas na treningi, gdyż #formanaświęta sama się nie zrobi. Właśnie pod taką nazwą - #formanaświęta – zorganizowaliśmy akcję, mającą na celu aktywowanie Was do działania. Przez cały grudzień zamieszczaliśmy plany treningowe, porady „Biegającego Ortopedy” oraz zapraszaliśmy Was na nasz profil na Instagramie, gdzie trener Marcin Rybak ćwiczył z Wami online. To był bardzo udany miesiąc!

Podczas mijającego roku organizowaliśmy dla Was treningi biegowe – do znanych już „Czwartków” dołączyły „Poniedziałki”. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Rozbrat i pobliskich parkach. Treningi odbywały się pod okiem profesjonalnych trenerów, m.in. Piotra Strzeleckiego. Nowością były porady „Biegającego Ortopedy” – cykl artykułów przygotowywanych przez dr Pawła Walaska oraz treningi „na żywo” prowadzone przez trenera Marcina Rybaka, które można było śledzić na naszym profilu na Instagramie.

Dziękujemy za ten mijający rok, w którym pokazaliście, że sport jest ważną częścią Waszego życia.
Dziękujemy, że pomimo niesprzyjających okoliczności byliście z nami i uczestniczyliście w organizowanych przez nas inicjatywach.

Mamy nadzieję, że w nadchodącym roku będzie wiele okazji do spotkania się! Do zobaczenia!