30. Bieg Powstania Warszawskiego: 25 lipca lub 22 sierpnia!

31 marca 2020
30. Bieg Powstania Warszawskiego: 25 lipca lub 22 sierpnia!

Drodzy Biegacze i Biegaczki, Szanowni Państwo!

Jak zapewne wiecie, sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia z niej wynikające dość radykalnie zmieniają naszą rzeczywistość. Dotyczy to, oczywiście, również wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. Z tygodnia na tydzień pojawiają się informacje związane z odwoływaniem i zmianą terminu najpopularniejszych imprez biegowych w kraju.

30. Bieg Konstytucji 3 Maja odwołany

Z wiadomych względów także i my zdecydowaliśmy się na odwołanie tegorocznej edycji 30. Biegu Konstytucji 3 Maja. Dziękujemy Wam za liczne głosy wsparcia i zrozumienia. Dzięki nim wiemy, że nasza praca ma sens i że doceniacie to, że naszym celem jest przede wszystkim zorganizowanie biegów w dobrej atmosferze i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Co dalej? Bieg Powstania Warszawskiego priorytetem

Śledząc to, co dzieje nie tylko biegowym świecie pytacie, co z kolejnym wydarzeniem należącym do cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. 30. Bieg Powstania Warszawskiego – bo o nim mowa – jest teraz dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby odbył się on w tym roku. Jednak z uwagi na fakt, że sytuacja z pandemią jest dość dynamiczna, zakładamy dwa scenariusze wydarzeń.

Plan A: 25 lipca

Pierwszy z nich jest najbardziej optymistyczny. 30. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w zaplanowanym terminie tj. 25.07.2020 r., oczywiście w formule biegu wieczornego dla uczczenia pamięci walczących w Powstaniu Warszawskim’44 oraz ludności broniącej stolicy. W tym scenariuszu zapisy uruchomimy pod koniec czerwca, zaś o wszystkich szczegółach i ewentualnych zmianach w regulaminie będziemy Was na bieżąco informować.

Plan B: 22 sierpnia

Drugi scenariusz – zwany przez nas „planem B” – zakłada organizację 30. Biegu Powstania Warszawskiego w nowym terminie, czyli w sobotę 22.08. br. Dlaczego akurat taka data? W dniach 22-23.08 1944 roku toczyły się dość ważne walki na terenie stolicy. Pod dowództwem ppłk. Mieczysława Niedzielskiego (pseudonim Żywiciel) przystąpiono do drugiego natarcia na Dworzec Gdański, niestety wskutek silnego ostrzału nieprzyjaciela oddziały powstańcze, mocno zdziesiątkowane, zostały zmuszone do wycofania. Dzień później powstańcy zdobyli natomiast gmach tzw. Małej PAST-y, czyli podstacji telefonów przy dzisiejszej ulicy Pięknej, a po ciężkich bojach oddziały polskie opanowały kościół św. Krzyża i sąsiedni budynek Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.

Ważna data z historii

To oczywiście tylko część walk, które toczyły się w mieście. Jednak wybraliśmy tę datę zarówno ze względów historycznych, jak i mając na względzie bezpieczeństwo nas wszystkich w związku  z sytuacją epidemiologiczną w kraju.
W przypadku, gdyby organizacja 30. Biegu Powstania Warszawskiego w pierwotnym terminie byłaby niemożliwa chociażby w trosce o zdrowie naszych gości honorowych – kombatantów i powstańców, wdrożymy „plan B”, oczywiście i tym razem informując z wyprzedzeniem o podejmowanych działaniach.

Jak ostatnio, liczymy na Wasze zrozumienie i wsparcie. Choć podobnie jak Wy uczestnictwa, my jesteśmy spragnieni pracy przy Warszawskiej Triadzie Biegowej, to musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich: biegaczy, gości, wolontariuszy i reszty ekipy pracującej na zapleczu tak ważnego wydarzenia, jakim jest Bieg Powstania Warszawskiego.

O wszystkich działaniach będziemy informować na naszej stronie internetowej i w social mediach.

 

Pozostańcie w zdrowiu!

zespół AKTYWNEJ WARSZAWY